Відмінності литих та каландрованих плівок

Незалежно від того, чи ви новачок у графічній індустрії або вже багато років на ринку, ви, швидше за все, чули терміни “литий” і “каландрований”

У нашій повсякденній діяльності ми використовуємо ці терміни для розрізнення типу плівок. Однак ці терміни фактично відносяться до процесу виготовлення плівки. Литі плівки зазвичай розглядалися, як преміальні або довгострокові плівки в індустрії, а каландровані плівки були пов’язані з проміжним або короткочасним використанням. У наші дні різниця між ними не така велика. Удосконалення процесу каландрування дало нам високопродуктивну каландровану плівку, яка може задовольнити потреби багатьох виробників реклами. Можна з упевненістю сказати, що більшість людей може не знати фактичні складові або виробничі процеси цих плівок. Проте вони знають, що економ плівка не повинна використовуватися для повного обгортання транспортного засобу. Ця стаття пояснить відмінності між литими та каландрованими плівками, а також дасть приклади того, де найкраще використовувати кожен вид плівки.

Що робить вініл вінілом

Почнемо з основ у вінілових плівках. Більшість вінілових плівок виготовляються з однієї і тієї ж основної сировини. Почнемо з полівінілхлоридного (ПВХ) полімеру, який є просто базовим пластиком, і є, за своєю природою, відносно жорстким. Потім до ПВХ додають інші інгредієнти. Ці інгредієнти включають: пластифікатор для того, щоб зробити плівку гнучкою, пігмент, щоб надати бажаного кольору, і добавки, щоб допомогти досягти специфічних властивостей, таких як поглиначі ультрафіолету для поліпшення стійкості до УФ-випромінювання, термостабілізаторів, наповнювачів і технологічних засобів. Ці сировини можна вибирати з широкого діапазону рівнів якості. Звичайно, для економ плівки часто вибирають найменш дорогу сировину. Крім виду сировини, що використовується при виробництві, виробничий процес і тип використовуваного пластифікатора створюють основні відмінності вінілових плівок. Вінілові плівки можуть бути виготовлені шляхом каландрування або литтям. Кожен з цих процесів надає різні якості плівкам. Лиття, як правило, призводить до отримання плівки вищої якості. Сорт пластифікатора, який використовується, щоб зробити плівку гнучкою, також сильно впливає на властивості плівки. Як правило, для самоклеючих плівок вибирають полімерні та мономерні пластифікатори. Ми не будемо вдаватися в подробиці щодо пластифікаторів в цій статті, але для простоти вважайте полімерні більш високим сортом, а мономерні, -економним пластифікатором. Поєднання цих факторів сильно визначає довговічність вінілових плівок

Литі плівки

Термін “литий” відноситься до процесу виготовлення цього типу вінілу. Створення литої вінілової плівки дуже нагадує випічку торта. Вініл починається з “рецепту”, що вимагає переліку інгредієнтів, відомих як рецептура. Ці матеріали додаються в “чашу” або чан в чіткій послідовності і змішуються з певною швидкістю і протягом встановленого періоду часу, щоб забезпечити повну і рівномірну суміш. Ця рідка суміш, відома як органозол, потім точно дозується або відливається на рухому павутину, відому як литва, і потім обробляється через серію печей, що дозволяє випаровувати розчинники. Коли розчинники випаровуються, тверда “плівка” залишається позаду. Потім плівку накручують у рулони великого діаметра для подальшого клейового покриття. Листи для лиття визначають фактуру плівки.Оскільки вініл відлитий на листи в “розслабленому” стані, цей матеріал має дуже хорошу стабільність розмірів. Цей процес також дозволяє плівці бути дуже тонкими (більшість литих плівок становлять 2 міл), що підвищує еластичність продукту. Виробники матеріалів рекомендують використовувати литі плівки на літаках, транспортних засобах, спортивній техніці, на човнах, де клієнт бажає отримати еффект “пофарбованності”, яка довго служитеме, як правило, від 5 до 12 років, залежно від плівки.

Переваги литих плівок

 • Усадка є найнижчою з усіх вінілових плівок, тому що «литтєвий лист», а не сама плівка, протягується через машину. Оскільки плівка не зазнала жодних навантажень під час виробництва, вона не намагається відновитися або скоротитися до початкової форми.
 • Довговічність литих плівок зазвичай вище, ніж у інших вінілових плівок, завдяки способу виготовлення та використовуваної сировини.
 • Литі плівки можуть бути дуже тонкими, що робить їх еластичними, і дозволяє наносити на поверхні з заклепками, гофрами і складними кривими. Крім того, це робить зображення менш вразливим до абразивів.
 • Литі плівки також зберігають свій колір і інші властивості краще, ніж інші вінілові плівки. Це досягається більш ефективними пігментами і УФ-поглиначами.
 • Процес виготовлення литих плівок дозволяє легко виконувати малі виробництва спеціальних кольорів. Відносно легко змінити колір під час виробництва, що робить можливим підбір кольору невеликими партіями.

Каландровані плівки

Як і лита, каландровані плівки також отримують свою назву від процесу виробництва. Виробництво каландрованої плівки подібне до змішування і розкочування листового пирога. Формула складається з аналогічної сировини, як і лита. Ці «інгредієнти» змішуються і пізніше «замішуються» в екструдері. Замість “качалки бабусі”, гігантські нагріті сталеві ролики утворюють тонкий вініловий аркуш. Цей процес називається “каландруванням”.Першим етапом є «змішування пасти» і «екструзія»: тут всі сировинні матеріали (наприклад, порошок ПВХ, рідкий пластифікатор, кольори) змішуються разом на основі рецептури. Поліпшені склади і використання нових пігментів призводять до збільшення кольорових варіантів каландрованої плівки. У процесі екструзії підготовлена дрібнодисперсна порошкова суміш (“суха суміш”) зливається в однорідну масу, яку називають розплавом. Наступний крок – млин – складається з двох протилежних обертових валків, які можна нагрівати до 350 ° F. Розплав безперервно втягується в зазор і вирівнюється за рахунок тиску і температури, які наносяться валками млина. Коли смуга досягає каландрових валків, вона проходить між кількома зазорами, які збільшують температуру і однорідність. Після кожного зазору плівка стає тоншою і ширшою відповідно до технічних умов. Плівка все ще нагрівається, коли вона досягає станції тиснення, де на плівку наносять різну текстуру і рівень блиску. Кожна поверхнева структура вимагає іншого рулону тиснення – напр. для отримання глянцевої плівки необхідний інший рулон тиснення, а й також спеціальна установка всієї лінії каландрів. Тепер, коли плівка отримала свої остаточні розміри і поверхню, її необхідно охолодити і транспортувати до останньої стадії процесу намотування.Від екструдера до моталки машина каландра може бути довжиною 30 метрів. Завдяки вдосконаленню процесу виготовлення, каландровану плівку можна виготовляти товщиною до 2,0 мм.Якість каландрованих плівок може варіюватися від економ, в якій використовується мономерний пластифікатор, до високоякісних, який використовував би полімерний пластифікатор. Довговічність каландрованих плівок може варіюватися від одного року до семи років.

Переваги каландрованих плівок

 • Сьогоднішні каландровані плівки тонші, глянцевіші, мають кращу придатність і менше усадки, ніж каландровані плівки, зроблені багато років тому.
 • Збільшення виробництва означає менше витрат.
 • Жорстка / більш товста плівка легша у використанні.
 • Відмінна продуктивність на плоских, простих і помірно-кривих поверхнях.
 • Сьогоднішні каландровані плівки мають більшу різноманітність кольорів, а також широкий діапазон рівнів блиску.
 • Усадка полімерних або високоякісних каландрованих плівок може становити 2-3%.
 • Формула плівки підвищує стійкість до стирання.

Висновки

Як і все інше, готовий продукт є настільки хорошим, наскільки хороші складові ви вклали в нього. Це починається з вибору правильного вінілу для роботи. Якщо ви робите повну обгортку транспортного засобу, і ви хочете, щоб графіка виглядала максимально подібно до фарби, ви повинні обирати литу плівку. Каландровані плівки ідеально підходять для застосувань, які не вимагають розтягування плівки або її обтягування навколо складних контурів. Прикладами використання каландрованої плівки можуть бути графіка на підлозі, настінні фрески, віконна графіка, часткові обгортки та середньострокові рекламні вивіски.

Поділитись